top of page

דרמה תרפיה

הדרמה תרפיה היא אחת מענפי התרפיה בהבעה ויצירה שמאגדת בתוכה מסלולים ייחודיים לטיפול נפשי באמצעות אומנות חזותית ופלסטית כמו טיפול באמנות, טיפול במוזיקה, פסיכודרמה, טיפול בתנועה וטיפול באמצעות טקסטים- ביבליותרפיה.

הטיפול מסתמך על היכולות להתחבר ליצירתיות ותכונות היסוד של האדם- יכולת הדמיון והיצירה והכוחות הבריאים הקיימים בכל אחד (עזרן, 1991).

הדרמה תרפיה בעבודתה מזכירה את יונג שהניח שהאומנויות מייצגות סינתזה חדה בין עולמו הפנימי של המטופל לבין המציאות החיצונית. היא מניחה שהטיפול בהבעה ויצירה יכול להיות טיפול ייחודי, אך גם כטיפול המשלים שיטות טיפוליות אחרות, משתלב עימן ומסייע למטפל לקבל מידע נוסף להתמודד עם מנגנוני ההגנה וההתנגדות של המטופל. טיפול מסוג זה מתאפיין בתכונת חוסר המילוליות, שמאפשרת מתן ביטוי למורכבות של מצבי רוח, מחשבות, רגשות, תחושות ודברים שקשה לנו להביע במילים. 

הטיפול בהבעה וביצירה מתאים במקום בו נגמרות המילים או שאלו אינן מצליחות לדייק רגשות ותחושות ומתאים לאלו המתקשים בביטוי מילולי כמו גם לאלו שיכולתם המילולית רהוטה אך מקשה על החיבור לרבדים עמוקים יותר של עצמם.

סגולה זו, מניעה את הקבוצה/ הפרט מערוץ תקשורת מילולית מודע וחשיבתי יותר לערוץ של מטאפורות, הרי לפעמים יותר קל לתקשר עם האחר דרך ציור או משחק תפקידים, מאשר להתעמת או לשוחח איתו ישירות – וכבר נאמר ש"אדם הוא הכי פחות עצמו כשהוא מדבר בשם עצמו. תן לו מסיכה ויספר לך את האמת"-(אוסקר ווילד). 

העיקרון המנחה את הדרמה תרפיה הוא ההרחקה: כדי להתקרב לעצמנו עלינו קודם כל להתרחק. מנגנון ההגנה "Distancing"– ההרחקה/ ריחוק מופעל כאן דרך אובייקט, וזה מאפשר לסובייקט להתקרב יותר לעצמו. וזוהי מתנתה של הדרמה תרפיה, הרי מלבד הכלים ה"טהורים" של הדרמה: משחק ותיאטרון, היא מזמינה שימוש בכל סוגי האומנויות כמו מוזיקה, קול, צליל, תנועה, דמיון, צבע, תאורה, בובות, מסכות, צילום, טקסט וכתיבה. השילוב היצירתי של מגוון הכלים השונים מאפשר הבעת רגשות, ובמיוחד בדרמה תרפיה ניתן להזדהות עם דמויות, לחוות קונפליקטים על הבמה, שמספקת הגנה מהחרדות ומצוקות שעשויות להופיע בעקבות התנסות זו, ודווקא בטיפול יכולה להיות חוויה מתקנת לבן אדם זה.

 

להד( 2002) מציג את הדרמה תרפיה כמתודה של תרפיה באומנויות, שעושה שימוש בדמיון, יצירתיות, דימויים ושיטות של הבעת רגשות, טכניקות העושות שימוש בריחוק ועוזרות לראות דברים בפרספקטיבה, מכוונות להגברת רגישות ובחינה פנימית וכך עלולים לעורר תכנים שיקשרו את אירועי ה"כאן ועכשיו" עם העבר הרחוק.

(זכאי- מצר, 2002) מוסיפה ומציינת שדרמה תרפיה מכילה מספר תחומים ויסודות, שכן הינה שילוב של שני תחומים: דרמה ופסיכולוגיה, בין השניים קיימים מעגלים שונים ומעגלים משיקים, משלבת ביניהן מתוך הנחה שניתן להגיע לתהליך ריפוי נפשי באמצעות הדרמה. טיפול רגשי/ נפשי זה מתאים ליצירת תהליכי שינוי בהתמודדות הנפש. 

לפי (Bailey ,2002) ואחרים שבדקו את משמעות המילה דרמה: נמצא שהיא מגיעה מהיוונית שמשמעותה "פעולה", דרמה תרפיה הוא השימוש בטכניקות המבוססות על פעולה כמו: משחק תפקידים, סימולציה, משחקי דרמה, אימפרוביזציה, בובות, מסכות, הצגות תיאטרליות במטרה לשינוי התנהגות, התפתחות וצמיחה אישית, היא שימוש מכוון של דרמה או פעולה כדי להבין את עצמנו ואת האחרים.

 

הדרמה תרפיה היא הגשר של האדם לבריאות נפשית ולפיתוח יכולות התמודדות והצלחה בחייו.

bottom of page